Hakkımızda

Hakkımızda

     İster misiniz? Kapadokya’nın o eşsiz, o nefes kesen manzarasına bakarak bir çay içmeyi ister misiniz?  Kapadokya insanının o içten gelen, o doğal misafirperverliğiyle kendinizi evinizde hissederek bir akşam yemeği yemeyi ister misiniz? Otelimizin mutfağı siz değerli misafirlerimize yöresel  tatların  en  rafine örneklerini deneyimleme  imkanı  sunacaktır. Ortahisar  kasabası adını Ortahisar  kalesinden alır.   Ortahisar  Kalesi  coğrafi  olarak  Kapadokya’nın  tam merkezinde  bulunur.  Adı da  zaten  oradan  gelir.

     Otelimiz  kalenin eteklerinde, Ortahisar’ın en eski yerleşim  yeri olan vadi  içerisindeki  eski  mahallededir. Otelimiz hâlâ  yaşayan bir mahalle  olan eski mahallede iç  içe  geçmiş  28  odadan oluşur.  Odalarımız  Kapadokya’nın  geleneksel   mimarisiyle yapılmış evlerin gerçek odalarıdır. Kimi odalarımız kayaya oyulmuş orijinal mağara odalarken kimi odalarımız ise yöre insanının sarı taş dediği yöresel taşlardan inşa edilmiş odalardır. 28 odamızın 20si mağara odayken 8 tanesi de sarı taştan inşa edilmiş odadır. Tüm odalarımızda tv, telefon, ücretsiz wi fi bağlantısı mevcuttur.  Her odamızda banyo/duş, tuvalet mevcuttur. 3 odamızda jakuzi vardır. Odalarımızın 3 tanesi süit odadır.

     Otelimizin bulunduğu Mahallenin bir diğer güzel  özelliği de halen yaşayan bir mahalle olmasıdır. Yüzyıllardır  varolan yerleşim  yerleri  hâlâ yerel  halk  tarafından yerleşim yeri,ev olarak kullanılmaktadır.  Dolaysıyla  otelimizde konaklayacak  olan  misafirlerimiz  yerel  halkla, yaşamla iç içe  olacaktır.  Tarihi  dokunun içerisinde  kartpostallarda  gördüğünüz  Kapadokya  manzarasının  tam da içinde olacaksınız.  Kapadokya’nın  en bilinen, beli başlı gezilip  görülmeye  değer   yerleri olan Göreme Açıkhava Müzesi, Kızılçukur  , Peri bacaları,  Üç güzeller, Zelve vadisi otelimize yürüyüş mesafesindedir. Kısmen daha az bilinen ancak gerçek bir Kapadokya keşfi için görülmesi elzem olan Balkan Vadisi ve kiliseleri, Sarıca Kilise, Aynalı Kilise, Hallaç Manastırı, Güllü dere gibi yerler ise otelimizin dibindedir. Otelimiz Göreme-Avanos-Ürgüp üçgeninin tam ortasında yer alır. Tüm bu yerleşim yerlerine yürüyüş mesafesindedir.

Otelimiz Nevşehir  hava   limanına 65  km ,  kayseri  hava  limanına 80  km   uzaklıktadır.


BİZ  KİMİZ

     Ben Nazım. Bundan 50 yıl  önce  şu an  otelimizin  olduğu  mahallede  dünyaya  geldim.  Daha 17  yaşlarındayken komi  olarak  otelciliğe  dolaysıyla  turizime atıldım.   Daha o ilk ergen yaşlardayken  bölgede henüz  bir tane  bile   kayadan  oyma  otel  odası  yokken  doğduğum  ev  gibi  kayadan oyma  evlerin  restore  edilip turizme  kazandırılmasının  hayalini  kurardım.   2000’li, yıllarda metruk, kaderine  terkedilmiş beş odalı bir evi satın alarak hayalini kurduğum yolculuğa  başladım.   İki odasını  restore  ederek  misafir   kabul etmeye başladım.   Çok iyi hatırlıyorum o günlerde yaptığım işin delilik  olduğunu söyleyen çoktu.  Kimse  bu  viraneden  bir  otel  doğabileceğini  hayal  bile edemiyordu.  Oysa ilk  evden  sonra  etraftaki diğer   birkaç evi de satın  alarak  kısa  sürede  sekiz odalı mütevazi    ama  sıcak bir  konuk  evi haline  getirdim. Konuk evi sözcüğünü özellikle kulanıyorum çünkü  o  ilk  dönemde bir  otelden  ziyade konuk  evi  görünümündeydik. Hâlâ yer yataklarında yatıp bizimle aynı sofrada yemek yiyen o ilk  dönem misafirlerimi  birinci günkü  heycanla  anıyorum. Zaten o  ilk  dönemde adımız  da  Fransızca Nazım’ın yeri anlamına gelen ’Chez  Nazım’dı.  Otelimiz  2010  yılından  itibaren  otelimiz  özelikle  Kanada, Belçika  ve  Fransız  tur  operarörlerinin  ilgisine  mazhar  oldu. Özellikle doyumsuz manzarasıyla ve de yöresel  lezzetleriyle  lokantamız haklı  bir  isim yaptı. 2013  yılından itibaren  otelimin  etrafındaki  oturulmayan  virane  evleri satın  alarak  adeta tüm bir  mahalleye  yayıldım.  2020 yılından itibaren Splendid Cave  Butik  Hotel  olarak   hizmet  vermeye  devam ediyoruz.   Yöredeki ilk  pet friendly otel  olarak birçok   doğa  ve  hayvan sever  müşterimizin takdirini  kazandık.


HEMEN ARA

WhatsApp